باربری دانه های سویا

باربری دانه های سویا - راهنمای حمل بار و انبارداری سویا

باربری دانه های سویا

لوبیای سویا (سویا) یکی از عمده ترین بار هایی است که در جهان باربری می شود. آنها از نظر شیمیایی از حدود ۲۰٪ روغن ، ۴۵٪ پروتئین ، ۵٪ -۷٪ فیبر به همراه کربوهیدرات های مختلف تشکیل شده اند. دانه های سویا در اندازه های مختلف و در بسیاری از رنگ های مختلفی ، از جمله سیاه ، قهوه ای ، آبی ، زرد ، سبز و رگه رگه وجود دارند. پوسته لوبیای بالغ سخت ، مقاوم در برابر آب است و از لپه و هیپوکوتیل (یا “جوانه”) در برابر آسیب محافظت می کند. اگر پوشش دانه ترک خورده باشد ، بذر جوانه نمی زند. جای ترک ، که روی پوسته دانه قابل مشاهده است ، می تواند باعث جذب آب شود. برای جوانه زدن، آب میبایست وارد دانه شود.

کاربرد دانه های سویا

از دانه های سویا برای تولید دو محصول اصلی استفاده می شود: روغن سویا و کنجاله سویا ، کنجاله سویا محصول باقی مانده پس از حذف روغن است. آنها همچنین پایه هایی برای تولید پروتئین سویا ، مشتقات سویا (به عنوان مثال توفو، شیر سویا، کشک سویا) و سس سویا را تشکیل می دهند.

باربری سویا / نگهداری / نحوه استفاده

همانطور که می دانید لوبیای سویا کالایی فاسد شدنی است و نمی توان انتظار داشت که آنها را تا ابد انبار کرد. ما در هیچ شرایطی نمی توانیم دانه های سویا را به صورت فله ای در انبار، از تمام آسیب ها دور نگاه داریم. با این حال ، دو عامل گرما و رطوبت اهمیت بالایی دارند. مدت زمان نگهداری دانه های سویا (قبل از وقوع ضررهای جبران نشدنی) تا حد زیادی به میزان رطوبت اولیه ، درجه حرارت حبوبات در هنگام بارگیری و شرایط نگهداری در انبار بستگی دارد. درجه حرارت بالاتر و رطوبت باعث افزایش سرعت فاسد شدن می شود.

سویا کاملاً رسیده ممکن است بعد از خشک شدن برای مدت زمان نامحدودی نگهداری شود. اگر دانه های های سویا حاوی ۸ درصد آب باشند، عمر بسیار مناسبی خواهند داشت و برای باربری به مناطق دورتر و به صورت فله ای نیز مناسب است. دانه های سویا را در تمام طول سال می توان حمل بار کرد، اما بهتر است که پس از برداشت محصول، در اسرع وقت باربری انجام شود تا از کهنه شدن محصول پیشگیری کرد. دانه های سویا به طور کلی به عنوان بار های فله ای حمل می شوند، اما گاهی اوقات نیز به صورت بسته بندی شده در گونی یا کیسه های پلاستیکی بار زده می شوند هنگام باربری سویا مطمئن شوید که آب به داخل ماشین باربری وارد نشود تا محصول خیس نشود یا حتی اندکی رطوبت به داخل آن نفوذ نکند. همانطور که پیش از این هم گفته شد، دانه های سویا باید کمتر از ۸% رطوبت داشته باشند. شما حتی می توانید ماشین باربری را عایق بندی کنید تا از نفوذ آب به داخل خودروی حمل بار جلوگیری کنید و محصولات خود را در برابر رطوبت ایمن نگه دارید.

رطوبت دانه های سویا برای باربری

اثر رطوبت در حمل و نقل دانه های سویا را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

۱- اگر رطوبت سویا هنگام باربری به صورت فله از ۱۴% بیشتر شود، فعل و انفعالات بیولوژیکی باعث می شود که لوبیای سویا خراب شود. این فاسد شدن ممکن است تا حدی باشد که از ارزش کلی محصول به میزان قابل توجهی کاسته شود.

۲-  با داشتن رطوبت بین ۱۲ تا ۱۴ درصد (زیر ۱۲ درصد هیچ فعل و انفعال میکرو بیولوژیکی رخ نمی دهد) ، این خطر وجود دارد که در طی باربری های نسبتا طولانی میزان فاسد شدن محصول افزایش یابد. محدوده رطوبت بین ۱۲ تا ۱۴ درصد به “منطقه خاکستری” معروف است.

دانه های سویا در دمای تعادل با هوای اطراف ۲۵ درجه سانتیگراد با رطوبت ۱۳٪ تا ۱۳.۳٪ در رطوبت نسبی ۶۵٪ قرار دارند.

این بدان معنی است که اگر دمای انبار ۲۵ درجه سانتی گراد باشد و دانه های سویا رطوبتی بیشتر از ۱۳.۳ درصد داشته باشند و اگر آن ها را به مدت طولانی انبار کنیم، خطر آسیب دیدگی محصول افزایش می یابد. به همین ترتیب ، در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد اگر میزان رطوبت کمتر از ۱۳.۳ درصد باشد، خطر آسیب دیدگی محصول کاهش می یابد. رطوبت کمتر از ۱۳% حداقل خطر را دارد.

در استفاده از مقادیر بالا باید احتیاط کرد؛ زیرا بسته به انواع لوبیای سویا ، شرایط کاشت، پرورش، برداشت و مراحل بعد از برداشت محصول، این مقادیر ممکن است تغییر کند. در واقع می توان گفت که مقدار رطوبت بین ۱۳% تا ۱۳.۳ درصد مرز بحرانی است که می توان دانه های سویا را در شرایط ایمن و بدون فاسد شدن انبار کرد.

با این حال ، هر بار باید به صورت جداگانه بررسی شود. سن ، میزان رطوبت ، روغن ، اسید های چرب غیر اشباع، دما ، شرایط نگهداری و تاریخ باربری و حمل بار ، همه در هنگام بررسی یک بار خاص مهم هستند.

حداکثر مقدار رطوبت استاندارد دانه های سویا آمریکای جنوبی ۱۴% است. مشخصات استاندارد قرارداد دانه های سویا در آمریکای جنوبی معمولاً حداکثر مقدار رطوبت آن ۱۴٪ است. البته در برخی از مناطق آمریکا ممکن است که این میزان رطوبت بار کمتر باشد و دلیل این امر نوع روش باربری سویا است.

تهویه هنگام باربری سویا

لوبیای سویا یک بار زنده برای باربری است. بنابراین ترجیح داده می شود که بار سویا هنگام باربری در محیطی گرم حمل شود تا فعالیت های بیولوژیکی کاهش یابد.

بیشتر محصولات طبیعی و ارگانیک ، از جمله دانه های سویا ، که در آب و هوای استوایی و گرمسیری بارگیری می شوند ، ترجیح داده می شود که هوای گرم و مرطوب از محصول دور باشد. تهویه می تواند رطوبت گرم را از درون محیط خودروی باربری و دانه های سویا خارج کند.

میزان رطوبت داخل نگهدارنده خودروی باربری می بایست به طور مرتب اندازه گیری شود تا بدانیم که آیا باید تهویه را روشن کرد یا خیر.

با این حال ، تهویه فقط بر روی سطح بیرونی دانه سویا تأثیر می گذارد. به این معنی که اگر خودروی حمل بار را به طور کامل از محصول خود پر کنیم، تهویه فقط می تواند سطح رویی ازمحصول را از رطوبت دور نگه دارد. بنابراین مهم است که محصول را طوری بارگیری کنید که تهویه تاثیر حداکثری روی محصول داشته باشد.

بنابراین برای کاهش رطوبت و تعیین دمای داخل محفظه بار از تهویه استفاده کنید تا خطر فاسد شدن و آسیب دیدن بار سویا هنگام باربری را کاهش دهید.

غالباً راننده های باربری ، هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه نگهداری و محافظت از بار سویا هنگام باربری ندارند. شما می توانید این شرایط را به صورت دستور العمل باربری سویا تهیه کنید و هنگام بارگیری در اختیار راننده و مسئولین بارگیری قرار دهید تا از محصول سویا خود در برابر آسیب دیدگی و فاسد شدن محافظت کنید. هدف از تهویه کاهش این خطر است.

راننده های باربری همیشه باید دستور العمل های مربوط به رطوبت و دمای بار سویا را رعایت کنند.

سم پاشی هنگام حمل بار سویا

اگر هنگام بارگیری دانه های سویا ، حشراتی داخل محصول مشاهده شد، می توان بار را طبق استانداردها سم پاشی کرد. اگر مدت باربری سویا طولانی باشد (بین سه تا شش هفته)، ممکن است که نیاز باشد بار در میانه مسیر سم پاشی کرد.

عوامل خطرزا هنگام باربری دانه های سویا

 • احتراق خود به خود دانه ها
 • رطوبت
 • تأثیرات مکانیکی
 • سمی شدن و ایجاد خطر برای سلامتی
 • کم شدن محصول
 • آلودگی محصول توسط حشرات یا بیماری ها

اطلاعاتی درباره سویا

کشورهای تولیدکننده سویا

لیست زیر گزیده ای از مهم ترین کشورهای تولیدکننده سویا را نشان می دهد

 • اروپا: اروپای جنوبی
 • آفریقا
 • آسیا: چین ، ژاپن
 • آمریکا: ایالات متحده ، برزیل ، آرژانتین
 • استرالیا

مقدار روغن دانه های سویا

بین ۱۳ تا ۲۴ درصد

عوامل خطر برای دانه های سویا

سویا نسبت به آلودگی ، رطوبت و حشرات حساس است. تنفس ممکن است.

Rate this post

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

three × two =