باربری زنیان رومی

باربری زنیان رومی

باربری زنیان رومی

معرفی و توضیحات

در این مطلب زنیان رومی را معرفی می کنیم و شما را با باربری زنیان رومی آشنا می کنیم. زنیان رومی، اجوان یا نانخواه، گیاهی از هند ، پاکستان و خاور نزدیک است که از دانه های آن به عنوان ادویه استفاده می شود.

این گیاه شباهت زیادی به جعفری دارد. غلاف گیاه از نظ ظاهری شبیه به دانه است به همین دلیل به آن ها دانه هم می گویند. آنها به شکل تخم مرغ و مایل به خاکستری هستند.

بوی غلاف میوه خام زنیان رومی دقیقاً شبیه آویشن است. زیرا زنیان رومی هم مانند آویشن حاوی تیمول است. اما طعم معطرتری دارد و همچنین کمی تلخ و تند است. طعم این محصول به قدری زیاد است که مقدار کمی از آن در یک ظرف می تواند طعم کل غذا را تغییر دهد.

خاستگاه زنیان رومی در خاورمیانه (مصر، شبه قاره هند، ایران و افغانستان) است. این ماده بعضاً به عنوان یک ماده اولیه در ادویه بربره (یک ادویه آفریقایی علی الخصوص اتیوپی) مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای زنیان رومی

این محصول در آشپزی و داروسازی کاربرد فراوانی دارد. از این دانه ها در نان ، بیسکویت ، شیرینی های بامزه و در غذاهای لوبیایی استفاده می شود. این ادویه ما را به یاد دانه کرفس می اندازد. اعتقاد بر این است که زنیان رومی به هضم کمک می کند. در مناطق جنوبی هند ، دانه های خشک زنیان رومی به صورت پودر شده و در شیر خیسانده می شوند. سپس آن را از صافی عبور می دهند و برای تغذیه نوزادان استفاده می کنند.

دانه و به وِزه روغن آن، به شدت ضد عفونی کننده ، ضد اسپاسم ، معطر ، تلخ ، هضم کننده ، ادرار آور ، خلت آور و مقوی است. بطور کلی از دانه و روغن آن برای معالجه سرماخوردگی ، سرفه ، آنفولانزا ، آسم ، اسهال ، وبا ، کولیک ، سوء هاضمه ، باد ، ادم ، ورم مفاصل و روماتیسم استفاده می شود. اجوان به دلیل کاربردهای غذایی و دارویی ، می تواند به عنوان یک محصول مهم و با ارزش شناخته شود.

باربری زنیان رومی و انبارداری آن

این بذر معطر که اهل هندوستان است معمولا در کیسه حمل می شود. هنگام باربری زنیان رومی دقت بفرمایید که این محصول به راحتی گرم می شود. رطوبت می دهد و به دلیل عطر قوی آن، باید زنیان رومی را از خوراکی های دیگر دور نگه دارید.

عوامل خطر در حمل بار زنیان رومی

  • آسیب رطوبت
  • به راحتی گرم می شود
  • رطوبت خواهد داد و باید از کالاهای خوراکی دور شود.
  • کاهش وزن آن ممکن است به دلیل از بین رفتن رطوبت یا گرمایش باشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.