باربری محصولات کشاورزی (در ماشین های بدون یخچال)

باربری محصولات کشاورزی غیر یخچالی

باربری محصولات کشاورزی (در ماشین های بدون یخچال)

توضیحات / باربری / انبارداری

در این مقاله قصد داریم شما را با جنبه های مختلف و نکات مهم هنگام حمل و باربری محصولات کشاورزی آشنا کنیم. محصولات کشاورزی ای که در ماشین های بدون یخچال حمل می شوند، طیف گسترده ای از محصولات کشاورزی محسوب می شوند. این محصلات معمولا در ماشین های بدون یخچال ، یا کانتینرهای بدون تهویه یا با دستگاه های تهویه خشک حمل می شوند. این محصولات شامل کاکائو ، قهوه ، چای ، تنباکو ، میوه خشک ، برنج ، آجیل ، دانه های روغنی ، حبوبات و ادویه ها است. میوه و سبزیجات تازه بیشتر در ظروف یخچال دار نگهداری می شود ، اگرچه محصولاتی مانند خربزه ، پرتقال ، سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین ، مربا و پیاز در بعضی مواقع در کانتینرهای تهویه دار یا سرباز باربری می شوند.

همواره باید دقت لازم را به عمل آورد تا اطمینان حاصل شود که ظروف ، بسته بندی ، و نگهدارنده های داخل کانتینر طوری انتخاب شوند که هم برای بار مناسب باشد و هم برای باربری. مناسب برای بار و سفر است. دو علت عمده برای خسارت دیدن این نوع بارها، نم کشیدن و فاسد شدن بار است.

نم کشیدن (عرق کردن)

تقریباً تمام محصولات کشاورزی از رطوبت ذاتی قابل توجهی برخوردار هستند. این محصولات استعدادی ذاتی برای جذب رطوبت دارند. آنها سعی می کنند که میزان رطوبت خود را با رطوبت هوای کانتینر یا ماشین حمل بار یکسان کنند؛ مقدار رطوبت موجود در ظرف چنین محموله هایی بسیار بیشتر از کالاهای تولیدی است. حتی در بعضی مواقع ممکن است که رطوبت محصول تبخیر شود تا با رطوبت هوای اطراف، به تعادل برسد. مقدار اندکی از رطوبت، می تواند باعث از بین رفتن و فاسد شدن محصول شود.

بارهایی که معمولا در ماشین های بدون یخچال حمل می شوند، معمولا دمای آن ها به آهستگی تغییر می کند. بنابراین ، هنگامی که یک ماشین حمل بار از یک آب و هوا به یک آب و هوای متفاوت می رود، دمای بار بسیار آهسته تر از دمای دیواره های کانتینر ماشین و هوای تغییر میکند. این تاخیر می تواند باعث ایجاد اختلاف دما در داخل کانتینر شود. این تغییرات یک نیروی محرک اصلی برای انتقال رطوبت و نم دیدن محصولات کشاورزی هستند.

ماشین های حمل بار تهویه دار

ماشین های باربری تهویه دار شامل موارد زیر می شوند:

 • ماشین هایی است که دارای روزنه هایی برای گردش هوا هستند
 • ماشین هایی که دارای تهویه مکانیکی هستند
 • ماشین هایی که مسقف نیستند و روی آن ها باز است.

البته اکثریت قریب به اتفاق ماشین های باربری محصولات کشاورزی ، معمولا هیچ روش مناسبی برای تهویه ندارند.. البته بعضی ماشین ها در دیواره های خود سوراخ هایی دارند که برای گردش هوا تعبیه شده اند. اما معمولا جریان هوایی که از این طریق ایجاد می شود برای پیشگیری از نم کشیدن یا تبخیر رطوبت محصول کافی نیست.

سازمان بین المللی کاکائو استفاده از ماشین های تهویه دار را برای کلیه کاکائوهایی که با ماشین های باربری جابجا می شوند، توصیه کرده است. برخی از صاحبان بار ها و یا گیرنده های بار برای باربری قهوه و کاکائو فقط از چنین ماشین هایی استفاده می کنند. اما این موضوع هنوز تبدیل به یک استاندارد و روش اصلی در این تجارت نشده است. امیدواریم که شمایی که این مقاله را می خوانید هنگام باربری محصولات کشاورزی خود این نکته را رعایت کنید تا به تدریج فرهنگ سازی شود.

هوای داخل ماشین های تهویه دار تا حد زیادی با هوای محیط بیرون در تعادل است. این امر ممکن است مشکلات دیگری مانند ورود آلاینده ها و مواد فاسدکردنی به داخل بار شوند. به همین دلیل نیاز است که مرتبا بار را بررسی کرد و از سالم بودن آن حین حمل بار مطمئن شد.

جاذب های رطوبت (خشک کن ها)

هنگام حمل محصولات نم گیر (محصولاتی که به راحتی رطوبت را به خود جذب می کنند) در ماشین های بدون تهویه، می توان از عرق کردن محصول پیشگیری کرد. به این صورت که اگر میزان رطوبت هوای داخل کانتینر را همیشه کمتر از میزان رطوبت محصول نگاه داریم. البته این شرایط ایده آل معمولا غیر قابل دستیابی است، اما می توان میزان رطوبت را تا حد امکان کم کنیم. در واقع می توانیم ریسک عرق کردن محصول را با استفاده از مواد خشک کن، کاهش دهیم.

مواد جاذب رطوبت (مانند ژل سیلیکا ، خاک رس مولر یا بعضی پلیمرهای خاص)، جذب کننده آب هستند و رطوبت هوا را از بین می برند. آنها را می توان به صورت کیسه ای ، ورق های مخصوص روکش شده یا به صورت رنگ پایه پلیمری تهیه کرد. هنگامی که این مواد تا حداکثر ظرفیت خود، رطوبت را جذب کردند، دیگر کارایی نخواهند داشت. بنابراین ، هنگام استفاده از مواد خشک کن ، نوع و میزان آنها باید متناسب با نوع بار و طول و شرایط سفر با دقت انتخاب شود.

محصولات نم گیر پتانسیل بالایی برای تبادل رطوبت با هوای داخل ماشین باربری دارند، بنابراین میزان مواد خشک کن بیشتری برای این نوع محصولات نیاز است (در مقایسه با محصولات غیر نم گیر). در صورت تغییر سریع دما، خشک کن ها به تنهایی قادر به جلوگیری از عرق کردن محصولات نیستند.

 از چه وسایلی برای ثابت کردن محصول در کانتینر استفاده کنیم؟

برای جلوگیری از عرق کردن محصول و جدا کردن آن از دیواره و کف ماشین بهتر است که به حد نیاز از جداکننده و نگهدارنده ها استفاده کنیم. این کار از عرق کردن پیشگیری نمی کند اما می تواند ضررهای حاصل از آن را به مراتب کاهش دهد. غالباً توصیه می شود که از کاغذ کرافت (نوعی کاغذ یا مقوا کارتن) یا مواد مشابه برای فاصله گذاری بین محصول و دیواره ها و کف ماشین و به عنوان محافظ روی محصول استفاده کنیم. از آنجایی که این مواد به سرعت از رطوبت اشباع می شوند ، نمی توانند جایگزین خوبی برای مواد خشک کن و پیشگیری از تعریق محصول باشند (اگر چه می توانند اندکی از تعریق محصول را به خود جذب کنند و مانع از ضربه خوردن، زدگی و لکه لکه شدن محصول شوند). صفحه هایی که در بالای بار قرار می گیرند باید به راحتی با هوا تماس داشته باشند. بنابراین مواد پلاستیک برای این کار نامناسب است ، زیرا بین صفحه جداکننده و بار می تواند عرق کند. برای باربری محصولات کشاورزی خود تما از این جداکننده ها استفاده کنید تا کیفیت محصولات حفظ شود.

آلاینده های محصولات کشاورزی

بسیاری از مواد غذایی می توانند مواد شیمیایی و بوهای خارجی را از هوا جذب کنند. این امر معمولا طعم آن ها را تغییر می دهد و حتی اگر منجر به فاسد شدن کامل محصول نشود، قیمت آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

قهوه ، چای و کاکائو استعداد زیادی برای آلوده شدن دارند. این محصولات بر اساس عطر و طعم آن ها و زمانی که برای عرضه ارسال می شوند، مورد معامله قرار می گیرند. در مورد این محصولات کشاورزی خاص می توان گفت که اگر ذره ای عطر یا طعم آن ها تغییر کند، می تواند خسارت بسیار بالایی به این کالاهای با ارزش وارد کند.

اقدامات پیشگیرانه هنگام باربری محصولات کشاورزی

در زمان باربری محصولات کشاورزی برای حفظ سلامت و ارزش محصول باید نکات خاصی را رعابت کرد. برخی از این اقدامات پیشگیرانه برای محافظت در برابر فاسد شدن عبارتند از:

 • قبل از بارگیری، محفظه ماشین (کانتینر) را بررسی کنید تا بقایای بار قبلی داخل محفظه یا روی دیواره های کانتینر نباشد. تا قبل از بررسی محفظه می بایست درب آن را مدتی بسته نگه دارید.
 • ماشین هایی که اخیرا برای باربری مواد شیمیایی استفاده شده اند، نباید برای باربری مواد غذایی استفاده شوند، حتی اگر درون ماشین بویی از بار قبلی حس نشود. به طور کلی استانداردتر است که شرکت های حمل و نقل ماشین های باربری خود را برای انواع بارهای مختلف دسته بندی کنند. یعنی ماشین هایی که برای حمل بار مواد شیمیایی استفاده می شوند برای حمل مواد غذایی استفاده نشوند.
 • ماشین های باربری مواد غذایی که بار دارند را دور از بوهای قوی نگه دارید. این امر خصوصا هنگام استفاده از ماشین های تهویه دار که میزان گردش هوا در آن ها بالا است و در نتیجه احتمال بیشتری برای جذب بو توسط بار وجود دارد، اهمیت بیشتری دارد
 • کف پوش ها ، پالت ها ، جعبه ها و غیره اغلب با مواد قارچ کش که حاوی کلروفنول هستند، نگهداری می شوند. این ماده یعنی کلروفنول در مواد ضد کپک کیسه های کنفی و برخی کارتن ها نیز موجود است. کلروفنول ها خود منبع بالقوه آلودگی هستند. اگرچه که معمولا میزان استفاده از کلروفنل ها به قدری نیست که خسارات مالی ایجاد کند، اما می توانند توسط برخی میکروارگانیسم ها به کلروانیزول تبدیل شوند. به خصوص اگر رطوبت بالا باشد (برای مثال رطوبت ناشی از تعریق محصولات) این فرایند ایجاد کلروانیزول شدیدتر می شود. کلروانیزل ها یکی از دلایل اصلی فاسد شدن هستند که باعث ایجاد بو و طعم در محصول می شوند (حتی اگر زمان اندکی در حد چند دقیقه در اطراف محصول باشند).

عوامل خطرزا

 • گرمایش خود به خودی
 • احتراق خود به خودی
 • بو
 • آلوده شدن
 • سمی شدن – که خطری برای سلامتی است.
 • هجوم حشرات یا آلودگی توسط حشرات
 • بیماری ها

یک مقاله کوتاه فقط می تواند یک مقدمه کلی در مورد مشکلات احتمالی مرتبط با باربری محصولات کشاورزی ارائه دهد. به طور کلی عرق کردن محصول هنگام باربری، یک موضوع پیچیده است. امیدواریم که نکات بالا به شما در شناسایی علل اصلی تعریق بار محصولات کشاورزی کمک کنند. با سامانه هوشمند حمل و نقل پاتوقی در خدمت شما هستیم: ۰۲۱۴۷۷۴۵

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.