باربری یخ خشک چگونه و از چه طریقی؟

استفاده از یخ خشک در باربری مواد غذایی

باربری یخ خشک چگونه و از چه طریقی؟

یخ خشک چیست؟

یخ خشک دی اکسید کربن جامد است که دمای -۴۲ درجه سانتی گراد یا کمتر را دارد. از آنجا که یخ خشک ذوب یا نرم نمی شود، خطر آسیب رساندن به بسته بندی یا محتویات آن را ندارد. البته در کشورهای دیگر از یخ خشک برای ایجاد کردن مه در هالووین نیز استفاده می کنند. به جز هالووین، از یخ خشک برای خنک نگه داشتن لوازم پزشکی و مواد غذایی منجمد در یک دمای ثابت هنگام باربری نیز استفاده می کنند.

یخ خشک برای سالم نگه داشتن مواد غذایی مانند گوشت یا بستنی مناسب است و نباید از آن برای چیزهایی مانند غذاهای دریایی زنده استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله های دیگر از وبلاگ پاتوقی در مورد باربری مواد غذایی فاسد شدنی با بسته های ژلاتین سرد مراجعه کنید.

یخ خشک را چگونه بخریم؟

یخ خشک را باید همان روز بسته بندی و باربری خریداری کرد. به همین دلیل بهتر است شخصاً یخ خشک  را خریداری کنید. خوشبختانه ، البته برندهای بسیاری هم هستند که یخ خشک عرضه می کنند و با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید آن ها را پیدا کنید.

یخ خشک چه مدت قابل استفاده است؟

زمانی که دمای یخ خشک به بالای ۴۲ درجه سانتی گراد می رسد، شروع به تصعید می کند. با حدود ۲.۲ تا ۴.۵ کیلوگرم از یخ خشک می توانید ۹.۵ تا ۱۴ لیتر از محصولات خود را ۲۴ ساعت منجمد نگه دارید. اگر باربری محصولات شما به زمان بیشتری نیاز دارد، از یخ خشک بیشتری استفاده کنید.  همچنین در کنار یخ خشک می توانید از ژلاتین هم استفاده کنید تا دوام یخ خشک را بیشتر کنید و محصولات خود را مدت زمان بیشتری منجمد نگه دارید.

چگونه یخ خشک را بسته بندی کنم؟

بسته بندی یخ خشک نیاز به اصول خاصی دارد، در غیر این صورت ممکن است خطرساز باشد. اول از همه ، یخ خشک نیاز به تهویه مناسب دارد. از آنجا که دی اکسید کربن متصاعد می شود ، می تواند فشار هوای داخل مخزن بار را افزایش دهد. اگر مخزن بار از نظر هوا ایزوله باشد، یخ خشک ممکن است که منجر به انفجار شود.  یک ظرف هوایی می تواند باعث انبساط شود که منجر به انفجار شود. با این حال ، خطر اصلی انتشار ناگهانی دی اکسید کربن این است که می تواند در یک فضای محدود خفه کننده باشد.

در اینجا نحوه بسته بندی یخ خشک آورده شده است:

 1. حتما از یخچال های یونولیتی استفاده کنید که حداقل ۵سانتی متر ضخامت داشته باشد. اندازه این یخچال باید طوری باشد که درون کارتون های مقوایی حمل و نقل جای بگیرد.
 2. تمام سطح داخلی یخچال را با یک لایه پلاستیکی به ضخامت ۲ میلی متر بپوشانید. به میزان لازم زیر و روی غذای بسته بندی شده را با یخ خشک بپوشانید.
 3. باز هم تاکید می کنیم که برای این محفظه ها و بسته بندی ها، راه عبور و مرور هوا را در نظر بگیرید.
 4. روی جعبه با برچسب یا ماژیک بنویسید که این جعبه حاوی یخ خشک یا دی اکسید کربن منجمد است.

 

آموزش باربری یخ خشکچگونه یخ خشک را با سامانه باربری پاتوقی جابجا کنیم؟

 1. ابتدا برنامه پاتوقی را از مارکت های اندروید یا iOS دانلود کنید.
 2. بر روی کلید مثبت در انتهای برنامه کلیک کنید.
 3. شهر مبدا و مقصد را تعیین کنید.
 4. نام و مشخصات تحویل گیرنده را وارد کنید تا برای او زمان ارسال بار و کد رهگیری پیامک شود.
 5. تاریخ بارگیری و تاریخ تخلیه را مشخص کنید.
 6. نوع بار را مشخص کنید.
 7. نوع بسته بندی و وزن بار را مشخص کنید.
 8. تناژی یا حجمی بودن بار را انتخاب کنید.
 9. زمان تخلیه را مشخص کنید.
 10. انواع ماشین برای باربری را انتخاب کنید. تا ۳ گزینه مجاز هستید.
 11. تعداد ماشین درخواستی را وارد کنید.
 12. تعداد پیشنهادهای دریافتی را وارد کنید. یعنی تعداد درخواستی که می خواهید برای بار شما ارسال شود تا شما از بین آن ها، باربر را انتخاب کنید.
 13. ارزش بار را براساس میلیون تعیین کنید.
 14. پیشنهاد مبلغ پرداختی به راننده را وارد کنید.
 15. گزینه پذیرش قیمت مشروط دارد یا ندارد را انتخاب کنید. اگر گزینه دارد را انتخاب کنید، راننده می تواند قیمت خود را برای حمل و نقل بار شما پیشنهاد دهد.
 16. توضیحات اضافی را در قسمت سایر توضیحات بنویسید.
 17. دکمه ثبت و اعلام بار را بزنید.
1/5 - (177 votes)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

two × 3 =