ماشین ها و کامیون های خودران

ماشین ها و کامیون های خودران

ماشین ها و کامیون های خودران

اتومبیل های خودران تحولی بنیادی در صنعت حمل و نقل ایجاد می کنند. از هشت دهه قبل، از زمان آغاز تولید تجاری خودرو تغییرات بسیاری در صنعت خودرو رخ داده است اما روش اولیه یک اپراتور انسانی است که با استفاده از چرخ، پدال‌ها و فرمان یک وسیله نقلیه را هدایت می‌کند، که در طی این بازه زمانی  این روش همچنان حفظ شده است. خودروهای جدیدتر دارای ویژگی‌های خودکار مانند پارک خودکار و تشخیص تصادف هستند، و شرکت‌های خودروسازی برای تحویل خودروهایی که قابلیت هدایت پیشرفته بدون راننده را دارند مسیر و کار دشواری را دارند.

اتومبیل‌های خودران دیگر تنها در فیلم‌های علمی-تخیلی نیستند. شرکت‌هایی مانند تویوتاوفورد، میلیاردها دلارصرف تحقیق وتوسعه این فناوری کرده‌اند. سرویس‌هایی مانند اوبر(Uber) و لیفت (Lyft)، که در حال حاضر به رانندگان در قبال رانندگی دستمزد پرداخت می‌کنند، به زودی کل سیستم حمل و نقل خود را با ماشین‌های خودران تجهیز خواهند کرد. اوبر اولین سرویس بدون راننده خود را در سال۲۰۱۶ به صورت آزمایشی راه اندازی کرد. در سال ۲۰۱۶، ۶دستگاه خودروی خودران ولووی XC90 در پیتزبورگ مورد آزمایش قرار گرفت.

وسایل نقلیه خودران و به ویژه کامیون‌های خودران، یک فناوری نوظهور هستند که در بخش حمل و نقل به واقعیت تبدیل می‌شوند. بسیاری از گروه‌های پژوهشی در سراسر جهان در حال کار و رقابت بر روی توسعه اتوماسیون خودرو هستند و اولین نمونه‌های اولیه از طراحی به واقعیت تبدیل شده اند.

ماشین‌های خودران از انواع مختلفی از فناوری‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها می توانند با استفاده ازGPS به جهت‌یابی کمک کنند. آن‌ها ممکن است از حسگرها و دیگر تجهیزات برای جلوگیری از برخورد با اطراف استفاده کنند. کامیون می تواند بدون کمک راننده در بزرگراه رانندگی کند. این سیستم قادر به ارزیابی شرایط ترافیکی، انتخاب شتاب و سرعت است و توانایی هدایت خود برای ماندن در مسیر رانندگی را دارا می‌باشد. با این وجود، این کامیون هنوز به یک راننده نیاز دارد تا آن را در مناطق رانندگی پیچیده مانند شهرها کنترل کند. ظهور وسایل نقلیه خودران می‌تواند مشکل کمبود رانندگان کامیون حرفه ای در دنیا را برطرف کند. در ایالات متحده آمریکا، در سال ۲۰۱۵ کمبود ۴۸۰۰۰ راننده کامیون وجود داشت که پیش بینی می شود تا ۲۰۲۴ این کمبود تعداد راننده به ۱۷۵۰۰۰ راننده برسد.

مزایا و معایب

وسایل نقلیه خودران می‌تواند به افزایش ایمنی کلی ترافیک کمک کند. تصادفات رانندگی از جمله کامیون‌ها سهم ۱۰ درصدی از کل تصادفات در ایالات‌متحده را دارا هستند و بیش از ۹۰ درصد دلایل ناشی از تصادفات رانندگی ناشی از خطاهای راننده هستند. معرفی وسایل نقلیه خودران به احتمال زیاد کارآیی حمل و نقل را بهبود می‌بخشد و آلودگی را کاهش می‌دهد، یکی از دلایل آن توانایی کنترل بهتر سرعت وسیله نقلیه است، با این حال منوط به شرایط ترافیکی است. با این وجود، انتخاب سرعت بهینه سفر  به شرایط ترافیکی در شبکه بستگی دارد. در عمل، سرعت وسیله نقلیه معمولاً تحت تأثیر عواملی است که با اطمینان از قبل مشخص نیستند، مانند حوادث مرتبط با آب و هوا یا ازدحام ترافیک. با این کار بازده حمل و نقل افزایش خواهد یافت، ترافیک برای همه کاربران در جاده ها امن تر خواهد بود، و مصرف سوخت و انتشار CO2 نیز به دلیل الکتریکی بودن، بسیار کاهش خواهد یافت. در پایان می‌توان نتیجه گرفت که با یک تحول در فناوری خودروهای خودران مواجه خواهیم شد ولی زمان آن و نحوه برخورد بازار با آن هنوز کاملا مشخص نیست، با این حال، پیش‌بینی می‌شود در دهه منتهی به سال ۲۰۳۰ میلادی، واقعیت‌های بیشتری آشکار بشود و بتوان دیدی واقعی‌تر از واکنش بازار به خودرو‌های خودران به دست آورد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.