طول جاده‌ها و آمار قربانیان ایران و سایر کشورها

طول جاده‌ها و آمار قربانیان ایران و سایر کشورها

مقایسه جاده‌های ایران و سایر کشورها از نظر طول جاده‌ها و آمار قربانیان

ایران از نظر طول جاده‌ها در دنیا در سال ۱۳۹۲ در جایگاه بیست و ششم قرار داشت. در این سال طول جاده‌های ایران برابر با ۲۱۴ هزار و ۶ کیلومتر بوده است. اولین کشور این فهرست از نظر طول جاده‌ها ایالات متحده آمریکاست. این کشور دارای شش میلیون و ۷۲۲ هزار و ۳۴۷ کیلومتر جاده بوده و هند بعداز آمریکا در جایگاه دوم این فهرست قرار دارد. آخرین کشور این فهرست تووالو است و طول جاده‌های این کشور برابر با ۸ کیلومتر است. کشورهای اروپایی با وجود اینکه وسعت زیادی ندارند ولی شبکه راه‌ها و جاده‌های بسیار پیشرفته‌ای دارند. در سال ۲۰۱۳ طول جاده‌های فرانسه در میان تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشتر از دیگر کشورها بود. در این سال طول جاده‌های فرانسه برابر با یک میلیون و ۲۸ هزار و ۴۴۶ کیلومتر و آلمان ۶۴۴ هزار و ۴۸۰ کیلومتر بوده است.

ایران ژاپن ایتالیا فرانسه هند آلمان آمریکا /کشور

شاخص ها

۲,۳۶۱ ۸٬۰۵۰ ۶٬۷۵۸ ۱۱٬۸۸۲ ۱٬۳۲۴ ۱۲٬۹۱۷ ۷۷٬۰۱۷ طول آزادراه (km)
۲۱۴,۰۰۶ ۱٬۲۱۵٬۰۰۰ ۴۸۷٬۷۰۰ ۱٬۰۲۸٬۴۴۶ ۵٬۴۷۲٬۱۴۴ ۶۴۴٬۴۸۰ ۶,۷۲۲,۳۴۷ طول جاده (km)

 

در نیم قرن اخیر گسترش زندگی ماشینی و افزایش روزافزون ترافیک در جاده‌ها، در مقابل فواید اقتصادی و رفاهی گسترش ارتباطات و سرعت جابه‌جایی کالا و مسافر، به سرعت بر تعداد و شدت تصادفات رانندگی افزوده است. با افزایش سطح تولید وسایل نقلیه موتوری و افزایش جمعیت گسترش سفرهای جاده‌ای در سال‌های آتی مورد انتظار است و این به معنای مهم‌تر شدن مسئله ایمنی در جاده‌هاست. از این رو بحث تصادفات و خسارات مالی و جانی ناشی از آن، به یکی از چالش‌های جوامع بشری تبدیل شده است. به گونه‌ای که طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال‌های اخیر، تصادفات رانندگی به عنوان نهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان شناخته شده است. مطالعات و بررسی‌های اخیر بانک جهانی به طور رسمی وضعیت ایمنی ترافیک در ایران را بحرانی دانسته است. آمارها نشان می‌دهد حوادث رانندگی پس از بیماری‌های قلبی_عروقی دومین علت مرگ‌و‌میر در ایران محسوب می‌شود. محققان ایمنی جاده از واژه Crash به جای Accident برای بیان کلمه تصادفات استفاده می‌کنند و تصادفات را پدیده‌ای پیچیده اما قابل پیشگیری و حاصل دخالت عوامل مختلف و نه فقط خطای انسانی می‌دانند و با این دیدگاه برنامه‌های ایمنی جاده‌ای را در برخی کشورها به کار گرفته و اثربخشی آن‌ها را به اثبات رسانده‌اند. برای مثال هلند از کشورهایی است که با بکارگیری برنامه‌های ایمنی، تلفات حدود ۳۵۰۰ نفری خود در سال ۱۹۷۵ را به کمتر از ۱۰۰۰ نفر در سال تقلیل داده و سعی دارد ایمنی را به خصوصیت ذاتی جاده‌هایش تبدیل کند. طبق آمار سازمان پزشکی قانونی ایران در سال ۱۳۸۸، ۲۲۹۷۴ نفر در ۲۹۵۱۷۹ حادثه رانندگی کشته شده‌اند این در حالی است که این عدد در سال ۱۳۸۹ به ۲۳۲۴۹ نفر در ۳۱۲۷۴۵ حادثه و در سال ۱۳۹۰ به ۲۰۰۶۸ نفر در ۲۹۷۲۵۷ حادثه رانندگی رسیده است. با مقایسه اجمالی این اعداد با آمار سایر کشورها به راحتی می‌توان متوجه آمار بالای حوادث رانندگی و تعداد کشته‌های آن در ایران و وضعیت نامناسب آن شد.

به گزارش روزنامه خراسان، با نگاهی به جدیدترین گزارش WHO از تصادفات جاده‌ای در جهان در می‌یابیم سهم کشورهای جهان سوم از تصادفات جاده‌ای به ۹۰ درصد می‌رسد. موضوعی که نشان می‌دهد ایمنی با توسعه‌یافتگی رابطه‌ای مستقیم دارد. ایران با داشتن آمار بالای مرگ‌و‌میر در حوادث جاده‌ای در سال به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را داراست که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به عوامل انسانی از جمله سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و بی‌توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی (فرهنگ رانندگی) و عوامل فنی و محیطی از جمله خودروهای فرسوده، پایین بودن سطح ایمنی خودروها، کاستی‌ها در کنترل کیفی خودروهای موجود و کیفیت پایین و غیر استاندارد بودن جاده‌ها اشاره کرد. برای نمونه آمار قربانیان جاده‌ای در چند کشور را در جدول ملاحظه می‌کنید:

ایران ژاپن ایتالیا فرانسه هند آلمان آمریکا کشور

شاخص‌ها

۳۵٫۸ ۳٫۸۵ ۱۰٫۳ ۸٫۳ ۱۱٫۸ ۶٫۷ ۱۲٫۳ قربانیان جاده ای به ازاء هر ۱۰۰۰۰۰نفر جمعیت در هرسال(میلیون نفر)
۲۰۴٫۶ ۶٫۸ ۱۲ ۹٫۵۷ ۱۰۰٫۰ ۷٫۲ ۱۵ قربانیان جاده ای به ازاء هر ۱۰۰۰۰۰ وسیله نقلیه موتوری(میلیون نفر)

Rate this post

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + nineteen =